fbpx

Eser Adı Dumlupınar Ortaokulu (Rum Kız Mektebi)
Türü Okul
Dönemi Geç Osmanlı
Şimdiki Durumu Okul olarak kullanılmaya devam etmektedir.
Yapım Tarihi 1905
Yaptıran Rum cemaatleri tarafından yapılan bağışlarla inşa edilmiştir.
Yer / Adres Kılınçarslan, Kadir Paşa Sk., 07100 Muratpaşa/Antalya

1895 yılında gerçekleşen yangın sebebiyle günümüze ulaşamayan Aya Leonidi (Hagios Leontios) Kilisesi’nin bulunduğu yere Rum Kız Mektebi inşa edilmiş ve 1905 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. Osmanlı arşiv belgelerinden mimarının Vasili Efendi olduğu bilinmektedir. 1919-1921 yılları arasında kısa bir süre İtalyanlar tarafından hastane olarak kullanılmış olması dışında her zaman okul olarak faaliyet göstermiştir. Cumhuriyet Dönemi’nde Dumlupınar Ortaokulu ismini almıştır. Günümüzde de yine aynı isimle eğitim vermeye devam etmektedir.

Büyük bir avlu içerisinde yer alan yapı, doğu-batı yönünde dikdörtgen planlıdır.  İki katlı inşa edilen yapının ayrıca bir de bodrum katı bulunur. 1970’li yılların ortasında yapılan restorasyon sırasında bir ara kat eklenmiştir. Yapıya kuzey ve güney cephelerinde bulunan iki kapı aracılığıyla girilmektedir. Kapı düzenlemeleri yuvarlak kemerli kapı, üzerinde üçgen alınlık, her iki yanında yine yuvarlak kemerli pencereler şeklinde düzenlenmiştir.

Avluya giriş de yine güneyde ve kuzeyde yer alan iki kapı ile sağlanmaktadır. Kuzeyde, Yeni Kapı Sokak üzerinde yer alan taş kapı özgünlüğünü koruyarak günümüze ulaşmıştır. Yuvarlak kemerli kapının her iki yanında sütunceler yer almaktadır. Sütuncelerin üzerine palmet yapraklı iki yan ve bir tepe akroteri bulunan üçgen bir alınlık yerleştirilmiştir, ancak günümüze sadece tek bir yan akroter ulaşmıştır.

Referans

B. Varkıvanç – E. Çelebi (ed.), Kaleiçi Yaşayan Antik Şehir Rehberi, Metinler: Burhan Varkıvanç, Muratpaşa Belediyesi, Antalya 2015, 28-29.
Ş. Yirşen, “The Construction Process of a School: The Antalya Kaleiçi Orthodox Christian Girls’ School (Dumlupınar Secondary School) in Ottoman Archival Documents,” Adalya 24, 2021, 395-415.

Dumlupınar Ortaokulu

Kılınçarslan Mh. Kadir Paşa Sk. Pk:07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç