fbpx

Yeni Kazı ve Araştırmalar Işığında
Side Yerleşim Tarihinde Yeni Tespitler – Prof. Dr. Feriştah ALANYALIKayıt
Pamphylia kıyılarında bir liman kenti olarak kurulan Side, 19. yüzyıldan bu yana önce gezginlerin sonra araştırmacıların ilgi odağı olmuştur. 1947 yılında ilk olarak Arif Müfid Mansel tarafından başlatılan kazı çalışmaları Side araştırmaları için bir milat olmuştur. Athena ve Apollon Tapınağı, AA Bazilikası, Tiyatro, Agora, Agora Hamamı, Doğu Kapısı gibi birçok yapı açığa çıkarılırken kentin yerleşim tarihçesine yönelik ilk tespitler yapılabilmiştir.

2014 yılında ise eski köy içi mevkiinin Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit ilan edilmesi ile Side araştırmaları için yeni bir dönem başlamıştır. 2014 yılında Side Müze Müdürlüğü, 2019 yılından itibaren ise Side Kazı Başkanlığı tarafından yaklaşık 140 parselde kazı çalışmaları yapılmış, kentin yerleşim tarihçesi MÖ 7. yüzyıldan günümüze kadar tespit edilebilmiş, kentin Liman Agorası, Liman Gümrük Binası, önemli Kutsal alanları, ana caddeler ve ara sokaklar gibi çok önemli yapıları açığa çıkarılmıştır.

Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit alanında kazı ve araştırmalar ile hemen akabinde başlatılan koruma ve onarım çalışmaları tüm hızıyla devam ederken 2022 yılı Kasım ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentin yaklaşık 20 farklı noktasında başlatılan kazı, koruma-onarım ve çevre düzenleme çalışmaları ile Side araştırmalarında çok önemli bir döneme girilmiştir. Anıtsal Çeşme, Athena Tapınağı gibi Anıtsal yapıların restorasyon çalışmaları yeniden başlatılmış, kentin ana caddeleri, M yapısı, Agora gibi birçok anıtsal yapıda koruma ve onarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Özellikle Anıtsal Çeşme ve Tapınaklar Alanında yapılan kazılar ile kentin yerleşim tarihçesine yönelik çok önemli sonuçlar elde edilmiştir.

Bu konferans ile 2014-2023 yılları arasında kentte yapılan kazı ve araştırmaların sonuçlarının Side’nin Yerleşim tarihi içinde bütüncül olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Başlangıç

25 Ekim 2023  – 17:30

Bitiş

25 Ekim 2023 – 19:00