fbpx

Yazar Refik Duru
Editör Kayhan Dörtlük – Tarkan Kahya – Remziye Boyraz – Tuba Ertekin
Türü Kitap
Basım Yılı Antalya, 2010
ISBN No. 9786054018086
Boyutlar 16 × 23 cm.
Sayfa 56
Resim 106 levha
Dili Türkçe
Dizi Suna – İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Monografi Dizisi 6

Özet

Anadolu Yaylası’nda MÖ yaklaşık 8000 – 6000 yılları arasında yaşanan Neolitik ve Erken Kalkolitik dönem kültürleri konusunda ilk bilgiler, 1957 yılında Hacılar örenyerinin İngiliz arkeologu James Mellaart tarafından kazılmaya başlanmasıyla edinilmiş ve Burdur Bölgesi’nin, Anadolu Tarihöncesi’nin bu dönemleri konusunda ne denli parlak uygarlıkları sakladığı anlaşılmıştı. O yıllardan bugüne, ülkemizde yapılan kazılarla Neolitik ve daha sonraki kültür basamaklarının Anadolu’daki durumu hakkında bilinenler büyük oranda artmış olmakla birlikte, Hacılar kazısı hâlâ önemini bir oranda korumaktadır.

Hacılar’ın bilimsel açıdan önemi ve Anadolu arkeolojisine yaptığı katkılar bir yana, bu kazı yerinin başrolünü oynadığı farklı bir başka olaylar dizisi de, 1957’den başlayıp, bizim açımızdan 30 yıl sonrasına, 1986 yaz aylarına kadar gelmişti. Bilimsel kazıları izleyen ve bugün 60’lı yaşların üstünde olanların hatırlayacakları bu ikinci süreç, önceleri Hacılar köylülerinin amatörce (!) başlattıkları, ancak daha sonraki yıllarda niteliği büyük oranda değişerek gelişen ve 60’lı yılların ilk yarısında büyük boyutlara ulaşan kaçak kazılar ve çevreden eski eser çıkartılması, bunların yurt içinde ve dışında profesyonelce pazarlanması olaylarıdır.

Hacılar dosyamızın ilk bölümü, bizim bölgeye gelmemizden bir hayli öncesinin hikayesidir ve bir yanıyla polisiye bir olaylar dizisi görünümündedir. İkinci bölüm bizim kazı, araştırma ve soruşturmalarımızı sonuçlarını içermektedir. Son bölümde, 50 yılı aşkın süre geride kalan söz konusu olaylar hakkında öğrendiklerimizi, saptadıklarımızı ve düşündüklerimizi aktaracağız. Bu konuları kaleme alırken, çok kuru bir arkeolojik etüd yazmamaya, fakat aynı zamanda çok fazla spekülasyona kaçmamaya çalıştık.
Hacılar dosyasını yeniden gündeme gelmesinin hem bilimsel yönden, hem de başka hususlar için yararlı olacağını umuyorum.