fbpx

Symposium on the EPIGRAPHIES OF ANATOLIA: Their histories and their futureSTART

24 Nisan 2018 – 09:30

END

27 Nisan 2018 – 18:30

Epigraphies of Anatolia: their histories and their future” başlıklı sempozyum 24-27 Nisan 2018 tarihlerinde Türkiye’den ve çeşitli diğer Avrupa ülkelerinden bilim insanlarının katılımıyla Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetlerini Araştırma Merkezi’nde (Antalya) düzenlenecektir.

Binlerce yıldır, Anadolu’nun pek çok uygarlığı – ister kamu belgeleri ister özel içerikler olsun – önemli metinleri kalıcı kılmak için taş üzerine kazımıştır.  Bu süreç dünya çapında pek çok uygarlıkta görülürken, Anadolu’nun yüksek kalite taşlar ve mermer yönünden özel varlığı, istisnai derecede zengin bir metin üretimini sağlamıştır. Son birkaç yüzyıl boyunca, bu belgeler üzerinde yapılan çalışmalar, gittikçe gelişerek ve anlayışımızı zenginleştirerek, bu derin ve çok katmanlı tarihi mirası gitgide daha fazla anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Sempozyumun amacı değişik kültürlerin taşa kazınmış metinleri üzerinde çalışan uzmanların, çalışmalarını sunmak ve deneyimlerini karşılaştırmak suretiyle epigrafi disiplininin tarihine yönelik bir bilinç oluşturmalarını sağlamaktır. Sempozyum boyunca, yöntemlerin istikrarlı gelişimlerinin izini sürerek, erken nesillerin yazıtlarla nasıl bir iletişim içerisinde oldukları, taşa kazınmış metinlerin bizi binlerce yıldır okunmamış olan dillerle nasıl tanıştırdığı incelenecek ve gerekli becerileri nasıl öğretebileceğimiz ve de hem Türkiye içerisinde hem de dışında bu eşsiz bilgi deposuna tam bir erişim imkanını sunmak için nasıl yollar bulabileceğimiz üzerine konuşulacaktır.