2016 yılı başından bu yana Koç Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren AKMED’in, yeni yapılanmasıyla birlikte ilgi ve araştırma alanı bundan böyle Cebelitarık Boğazı’ndan Doğu Akdeniz kıyılarına, Güney Avrupa ülkelerinden Kuzey Afrika’ya tüm Akdeniz dünyasını kapsamaktadır. 1 Ocak 2017’de AKMED Direktörü olarak atanmamın arifesinde başlayan ve bugüne kadar devam eden, üniversite ve kurumla  “tanıştırılmam” sürecinde, AKMED çalışanları tüm faaliyetlerini büyük bir heyecan ve şevkle sürdürdü.

2017 yılına uluslararası bir kongreye ev sahipliği yaparak başladık.  “İkinci Uluslararası Akdeniz Dünyasında Para Tarihi ve Numismatik Kongresi”nde son yıllarda Akdeniz coğrafyasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılan veya müze koleksiyonlarında yer alan sikkelerin ışığında kent-devletlerinin, krallıkların ve imparatorlukların para tarihi ve ekonomilerine ışık tutuldu. Haftalık konferanslar, akademisyenlerle arkeoloji ve tarih meraklılarını buluşturdu; Ocak ayından bu yana tarihöncesinden Osmanlı İmparatorluğu’na çeşitli konuları ele alan 18 konferans düzenlendi. Sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmekteki arzumuz,  bizlere bambaşka bir heyecan kattı. Mart ayı sonunda, 53. Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde Altınokta Körler Derneği Antalya Şubesi işbirliğiyle AKMED’de düzenlenen etkinlikte görme engelli vatandaşlarımız ve refakatçileriyle eski uygarlıklar ve arkeoloji üzerine bir sohbet toplantısı yapıldı. AKMED olarak bu yıl 23 Nisan’ı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Antalya Şubesi’nin Kızıllı Köyü İlkokulu’nda yaptığı etkinliğe katılarak kutladık. Biraz top oynadık, biraz yüzlerimizi boyadık, çocuklarımızla Cumhuriyete sarıldık…

Önümüzdeki aylarda yeni etkinliklerimiz olacak. Temmuz ayında yapacağımız ve 20 kişiyle sınırlı “Para Tarihi ve Numismatik Yaz Okulu”na 70’e yakın başvuru oldu. Bu rekor rakam Yaz Okulu etkinliğinin önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesi için bizi teşvik etti. Kasım ayında düzenleyeceğimiz ve hedef kitlesinin turizm profesyonellerinin olacağı “Antalya Tarihi, Kültürü ve Arkeolojisi” Sertifika Programı’nın da duyuru ve tanıtım çalışmalarına başlamak üzereyiz. Önümüzdeki yıldan itibaren Kaleiçi Müzemizde yapmayı planladığımız geçici sergiler ve kitap satış ofisimizin açılışıyla AKMED’in adının eskisinden çok daha fazla ve çok daha uzağa duyurulacağından kuşkumuz yoktur. AKMED, lisans ve lisansüstü burslarının yanı sıra doktora sonrası projeleri ile arkeolojik kazı, yüzey araştırmaları, müze çalışmaları ve saha çalışmalarına verdiği desteklerle Akdeniz dünyasının arkeoloji, tarih, sanat tarihi, kent tarihi ve kültürel miras alanlarına bilimsel katkı sağlamaya devam edecektir. Yenilenen web sayfamızla bundan böyle çok daha fazla kişiye ulaşmayı, Akdeniz dünyası araştırmacıları için etkin bir bilimsel platform olmayı hedefliyoruz. AKMED’in başarıya odaklanan yolculuğunun, birlikte ilerleyebilmek, birlikte yapabilmekle mümkün olabileceğinin bilincinde olduğumuzu vurgulamak istiyorum.

Oğuz Tekin

AKMED Direktörü