fbpx

Çevrimiçi Konferans
TELMESSOS (FETHİYE) Arkeolojik Yansıtma Dönüşümlü Görüntüleme (RTI) Çalışmaları
Dr. Alan M. GreavesKayıt
Antik Telmessos’un (Fethiye) mezarlarının ilk sistematik ve bilimsel arkeolojik araştırması 2017 yılında, son teknoloji dijital kayıt tekniği olan V-RTI (Virtual Reflectance Transformation Imaging) kullanılarak başlatılmıştır. Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmada, 2022 yılı araştırmamızı Fethiye’de bilinen tüm mezarları ve yazıtları kapsayacak şekilde genişletebildik.

V-RTI, çıplak gözle görülemeyen ince ayrıntıları tespit etmek için yazıt ve kabartmaların etkileşimli görüntülerini üreten hızlı, hafif ve temassız bir dijital kayıt yöntemidir. Yöntem, Fethiye gibi karmaşık bir kentsel ortamda kullanım için ideal olduğu gibi erişilemeyen yerlerdeki kabartma ve yazıtları kaydetmek için de uygundur. Aşınmış duvar resimlerini ortaya çıkarmak için gözle görülmeyen ışık dalga boylarını yakalayan dijital bir yöntem olan Dstretch de çalışmada kullanılmıştır.

V-RTI sayesinde yeni yazıtlar bulunmuş, daha önce yayınlanmış yazıtlara önemli yeni anlamlar ve ayrıntılar eklenmiş ve kabartmaların anlamları hakkında yeni bilgiler elde edilmiştir. Dstretch ile bazı mezarlar üzerinde boyalı mimari dekorasyon uygulandığı anlaşılmıştır. Bu iki teknik ile Fethiye’nin uzun denizcilik tarihini daha iyi anlamımızı sağlayan ve geçmişi asırlara dayanan oymalı ve boyalı grafiti geleneği hakkındaki bilgimiz artmıştır.

 

Başlangıç

2 Kasım 2022 – 19:00

Bitiş

2 Kasım 2022 – 21:00