fbpx

Kaleiçi Müzesi Sohbetleri
Bir Yüzyılın Ardından Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Yusuf KıraçKayıt
En erken dönemlerden başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla Anadolu’nun kültür mirasını Osmanlı Dönemi’nin tarihi mekânlarında dünya kamuoyuna tanıtan Anadolu Medeniyetleri Müzesi 2021 yılında 100. yılını kutladı.

Ankara’da Kurtuluş Mücadelemizin ve Sakarya Meydan Savaşı’nın devam ettiği, ülkenin zor günlerinde Atatürk’ün teşvik ve telkinleriyle kurulan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, muhafaza ettiği eşsiz koleksiyonu ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yerini almaktadır. Türk Müzeciliği adına köklü bir yapıya sahip olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, müzelerin en temel işlevleri olan koruma, belgeleme, gelecek nesillere aktarma ve iletişim çalışmalarıyla birlikte eğitim etkinlikleriyle  birçok  ilke  ve  yeniliğe imza atmıştır. Katılımcı etkin ve dinamik yapısıyla akademik bilgiyi ziyaretçisi ile  paylaşarak evrensel değerlerin yayılmasına seminer konferans ve panellerle, düzenlediği sergilerle halkın sanat ve tarih bilinci kazanmasına, kültürel duyarlılık oluşmasına ve ülkemizin tanıtımında önemli katkılar sağlamıştır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, ülkemizin zengin kültürel mirasını, bu ayrıcalıklı coğrafyanın ışıltısını geçmiş ile günümüz arasında ilişki kurarak çağdaş yorum ve yaklaşımla ziyaretçisiyle 100 yıldır buluşturmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

 

Başlangıç

22 Şubat 2022 – 19:00

Bitiş

22 Şubat 2022 – 21:00