fbpx

Yazar Refik Duru
Editör Yay. yön.: Kayhan Dörtlük – Tarkan Kahya
Türü Kitap
Basım Yılı 2008, İstanbul
ISBN No. 9786050027006
Boyutlar 22 x 29 cm
Sayfa 191 sayfa, sert karton kapak
Resim 372 resim
Dili Türkçe ve İngilizce
Çeviri İnci Türkoğlu – Angela Bell – T.M.P. Duggan
Dizi Monografi Dizisi 4

Özet

Çağımız insanının içinde yaşadığı uygarlığı anlamaya ve yorumlamaya çalışırken, en çok merak ettiği konuların başında, ‘türü’nün yaşam serüveninin aşamalarını öğrenmenin geldiğinde herhalde kuşku yoktur. Önünüzdeki bu kitapta, uygarlaşma sürecinin yazının bulunuş çizgisinin ardında kalan ‘Tarihöncesi’nin, yaklaşık MÖ 8000’lerden MÖ 2000 dolaylarına kadar olan kısmının, Güneybatı Anadolu’da, Burdur ile Antalya’nın bir bölümündeki durumunun ana hatları, Arkeoloji biliminin verileri ile anlatılmaya çalışılmıştır.

Antalya, Burdur ve çevresinde Klasik Çağlar’ın pek çok görkemli kent ve anıtının bulunması, bölgenin tarihi çağlarda çok özel bir konumda olduğunun kanıtlarıdır. Ancak yöre tarihöncesi dönemlerinin de önemli ve ilginç eserlerine sahiptir. Son 50 yılda Hacılar, Kuruçay, Höyücek ve Bademağacı gibi bölgenin dört tarihöncesi yerleşmesinde yapılan kazılarda ele geçen arkeolojik bulguları, mümkün olduğunca çok sayıda görsel malzeme ile tanıtmak, bu kitabın hazırlanmasının bir diğer amacıdır.

Burada yazılanların dayandırıldığı arkeolojik belgelerin resim, çizim ve planlarının bir kısmı ilk kez okuyucuya bu kitapta sunuluyor olmakla birlikte, çoğu daha önceleri, ya kazı raporlarında yahut bilimsel kitap ve makalelerde yayınlanmıştı. Ancak doğal olarak bu tür yayınlar -her bilim dalında olduğu gibi-, sadece konunun uzmanları tarafından izlenebilmektedir; büyük çoğunluğun bunları görmesi, bilmesi hemen hemen imkânsızdır. Bu kitapla durumun bir oranda değiştirilmesi, konunun ilgilenenlerin daha rahat izleyebileceği düşünülen yeni bir düzende sunulması istenmiş ve denenmiştir.