fbpx

Yazar Cevdet Bayburtluoğlu
Türü Kitap
Basım Yılı 2004, İstanbul
ISBN No 9757078212 – 204
Boyutlar 120×215 mm
Sayfa 300 sayfa
Resim Renkli fotoğraf ve çizimler
Dili Türkçe ve İngilizce
Çeviri Yaprak Erdem Georgesco
Dizi Gezi – Rehber Dizisi 1

Özet

Bu seri ile birçok uygarlığa beşiklik yapan ülkemizdeki antik yerleşim yerlerinin tanıtımı, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmaktadır. Seri, bilimsel nitelik taşımakla birlikte, konunun uzmanı olmayanların ve bu kentleri gezecek ziyaretçilerin de anlayabildiği tarzda yazılmış ve çok sayıda görsel malzeme ile desteklenerek, okuyucunun kenti hissetmesi hedeflenmiştir.

Anadolu’nun güneybatı köşesi, antik ismi ile Lykia, Türkiye’nin az bilinen bölgelerinden biridir. Henüz doğal güzelliklerini kaybetmemiş olan bu yöreyi, bir zamanlar burada yaşamış ve kendine has bir uygarlık geliştirmiş olanların, bize olduğu kadar tüm insanlığa bıraktıkları mirasla birlikle tanıtmayı görev saydım.

50 yılı askın bir süredir Lykia’yı gezen ve yaklaşık 30 yıldır da yine bu yörede kazı yapan bir kişi olarak gördüklerimi, bildiklerimi ve toparlayabildiklerimi başkaları ile paylaşmak arzusu ile birlikte, gerçekten bir doğa ve tarih hazinesi olan Lykia Bölgesini bizden sonraki kuşaklara da bozulmadan ulaşmasını sağlamak için tüm insanlığa çağrıda bulunmak isliyorum.