fbpx

Para Tarihi ve Numismatik Yaz Okulu 2017İki haftalık yoğun kursta, Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne (MÖ c. 650– MS 1453) para tarihi ve numismatik konusu geniş bir kronolojik çerçevede ele alınacaktır. Dersler, Prof. Dr. Oğuz Tekin (Koç Üniversitesi, İstanbul) ve Dr. Peter van Alfen (American Numismatic Society, New York) tarafından verilecektir. Numismatiğe yeni başlayanları hedefleyen kurs, eski Yunan, Roma ve Bizans numismatiğine giriş niteliğinde olup katılımcılara bir yandan temel numismatik bilgisini vermeyi öte yandan arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarındaki çalışmalarında numismatiğin bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

Koç Üniversitesi ile Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen Yaz Okulu, 3-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında AKMED’te (Antalya) yapılacaktır. Türkiye’deki bazı özel ve kamu müzelerinin zengin koleksiyonlarıyla çevredeki bazı ören yerleri ziyareti de kurs kapsamında gerçekleştirilecektir. Derslerin İngilizce yapılacağı kursa, lisans ve lisansüstü düzeyde Koç Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’deki ve yurt dışındaki üniversitelerden öğrenciler de başvurabilir. Öğrenci olmayanlardan da sınırlı sayıda başvuru kabul edilebilecektir. Nitelikli öğrencilerden bir kısmına tam veya yarım burs verilebilecektir.

Eğitmenler

Oğuz Tekin ve Peter van Alfen

Eğitim Dili

İngilizce

Program İçeriği

Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) para tarihi ve numismatik konusuna ilgi duyan öğrenciler ve meraklılar için kapsamlı bir yaz okulu programı hazırladı. 3-14 Temmuz 2017’de gerçekleştirilecek yoğun kursta, Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne (MÖ 650–MS 1453) para tarihi ve numismatik konusu geniş bir kronolojik çerçevede ele alınacak. Dersler, Prof. Dr. Oğuz Tekin (Koç Üniversitesi, İstanbul) ve Dr. Peter van Alfen (American Numismatic Society, New York) tarafından verilecek. Numismatiğe yeni başlayanları hedefleyen kurs, eski Yunan, Roma ve Bizans numismatiğine giriş niteliğinde olup katılımcılara bir yandan temel numismatik bilgisi vermeyi öte yandan arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarındaki çalışmalarında numismatiğin bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

AKMED’te (Antalya) gerçekleştirilecek kurs kapsamında, Türkiye’deki bazı özel müzelerin ve kamu müzelerinin zengin koleksiyonlarıyla, çevredeki bazı ören yerleri ziyaret edilecek. Derslerin İngilizce yapılacağı kursa, lisans ve lisansüstü düzeyde Koç Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’deki ve yurt dışındaki üniversitelerden öğrenciler de başvurabilir. Öğrenci olmayanlardan da sınırlı sayıda başvuru kabul edilecek. Nitelikli öğrencilerden bir kısmına tam veya yarım burs olanağı sağlanacak.

Yükümlülükler

Öğrencilerin tüm derslere, müze ve kazı alanı ziyaretlerine katılımı zorunludur. Verilecek olan okuma listesinde bulunan makalelerin okunması, özetinin çıkartılması ve makale hakkında tartışmaya hazır şekilde ya da derslere katılım gerekmektedir. En son ders yükümlülüğü, kısa bir araştırma çıktısı yazılması ya da sunum yapılmasıdır.

Ders Materyalleri

Yaz okulu başlangıcında numismatik hakkında makale ve yazılı kaynaklardan oluşan bir paket tüm öğrencilere verilecektir. Bu pakette ayrıca yayında olan önemli numismatik web sayfaları, katalogları ve diğer kaynakların listesi de bulunacaktır.

Ücret Kapsamı

Program ücreti, konaklama, yaz okulu süresince kullanılacak materyaller, öğle yemekleri, saha, müze ziyaretleri, AKMED kütüphane ve alanlarına erişimi kapsamaktadır.

Kredi

Yaz okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler 6 ECTS kredisine eşit 3 Koç Üniversitesi kredisi ve program sonunda bir sertifika alma hakkı kazanırlar.

Başvuru

Başvuru Formu için tıklayınız. (.pdf)
Başvuru Formu için tıklayınız. (.doc)

Başvuru için, lütfen başvuru formunu eksiksiz doldurup, gerekli evraklar ile birlikte akmed@ku.edu.tr adresine iletiniz.

Başvuru Son Tarihi

20 Nisan 2017

İletişim

Yaz Okulu başvuruları hakkında akademik konular için Tarkan Kahya’ya tkahya@ku.edu.tr e-posta adresinden,
İdari konular için Tuba Ertekin tertekin@ku.edu.tr e-posta adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Önemli Tarihler

20 Nisan Başvuru Son Tarihi
25 Nisan Kabul edilen adayların duyurulması
30 Nisan Kabul edilen adayların cevap vermeleri için son gün
10 Haziran Eğitim ücreti ödenmesi için son gün
15 Haziran Konaklama ve öğle yemeği ücret ödemeleri için son gün
2 Temmuz Antalya
3 Temmuz Oryantasyon

Eğitim Ücreti: 1.610 TL

Belirtilen ücrete dahil olanlar: Eğitim ücreti, saha, müze ziyaretleri gibi eğitim ile ilgili faaliyet masrafları.
Belirtilen ücrete dahil olmayanlar: Seyahat masrafları, konaklama, öğle yemekleri
Konaklama + öğle yemeği ücreti: 1.500 TL + 245 TL = 1.745 TL

Burslar

Başarı ve ihtiyaç kapsamında, AKMED 10 öğrenciye tam burs ve 10 öğrenci için de yarım burs imkanı sağlayacaktır. Tam burs seyahat, konaklama, öğle yemeği, ders materyalleri, müze ve saha ziyaretleri ve AKMED kütüphane ve alanlarına erişimi kapsamaktadır.
Yarım burs, seyahat masrafı dışında yukarıda belirtilen diğer kalemleri içerir.
Burs teklifleri de adaylara, kazanan listesi ile aynı gün açıklanacaktır.

Program Paketi

Eğitim ücreti + konaklama + öğle yemekleri = 3.355 TL (seyahat masrafları dahil değildir)

Önemli Not: Uluslararası başvurular için adaylar, sağlık ve seyahat sigortası ve vize masraflarından kendileri sorumludur. Tüm öğrencilerin deniz aşırı ülkelerde geçerli bir seyahat sigortası bulundurması zorunluluğu vardır.

Ödeme Bilgisi

TL Hesabı
Banka Adı: Yapı Kredi Bankası
Şube: 938-Koç Üniversitesi
Adres: Sarıyer İstanbul
Müşteri No: 14969
Iban Kodu: TR83 0006 7010 0000 0089 6363 04

Önemli Not: Bankalar para transferleri için ücret talep etmektedir. İlgili hesaba yapılacak ödemenin tam olarak yukarıda, ücretler kısmında belirtilen miktar olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ödeme Tarihleri:

10 Haziran: Eğitim ücretinin ödenmesi için son gün
15 Haziran: Konaklama + öğle yemeği ücretlerinin ödenmesi için son gün.

İptal Prosedürü:

1-15 Haziran arası konaklama ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Otel yerleşimleri ancak bu ödemeler yapıldıktan sonra kesinleşmektedir. Konaklama ödemeleri, Koç Üniversitesi’nin programı iptal etmesi durumunda geri ödenir.
Öğrenciler tarafından 16 Haziran 2017 tarihine kadar yapılan iptaller için depozito hariç tüm ücret geri verilir. Bu tarihten sonra yapılan iptaller için depozito hariç ücretin yarısı geri verilir. Depozito ücreti 100 USD’dir ve Koç Üniversitesi’nin programı iptal etmesi durumu haricinde geri ödemesi yapılmaz.

Antalya Hakkında

Antalya’da gündelik masraflar konusunda detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Yemek Masrafı

Ortalama bir lokantada fiyatlar 15 TL ile 30 TL arasında değişmektedir (4 kap yemek baz alınmıştır). Otantik Hotel, Martı ve Zeynep’in Mutfağı, AKMED yakınlarında bulunan ve 4 kap yemek için 15 TL ücret belirten lokantalardandır.

Ulaşım

Antalya’da ulaşım otobüs, tramvay ve taksiler ile sağlanmaktadır.
Otobüs: 2.10 TL
Tramvay: 2.10 TL
Taksi: Şehir içinde yaklaşık 10.00 – 20.00 TL
Otobüs ve tramvayda geçerli ANTALYA KART 5.00 TL ücret karşılığı edinilebilir.

Şehir Merkezinde Konaklama

AKMED yakınında bulunan ve fiyatları gecelik kahvaltı dahil 100 TL ile 250 TL arasında değişen birkaç butik otel bulunmaktadır.

Önerdiğimiz Sözleşmeli Oteller: Antalya
Fiyat: 100 TL (tek kişilik oda+kahvaltı)

Otantik Butik Otel
Barbaros Mahallesi, Hesapçı Sokak No: 14
Antalya-Türkiye
info@otantikbutikotel.com
+90 242 244 85 30
+90 242 244 85 31
http://www.otantikbutikotel.com

Kosa Otel
Barbaros Mahallesi, İmaret Sokak No: 40
Üçkapılar – Kaleiçi/ Antalya -Türkiye
+90 242 248 62 62
info@kosaotel.com.tr
http://www.kosaotel.com

Ninova Pansiyon
Barbaros Mahallesi, Hamit Efendi Sokak No:9
Kaleiçi/ Antalya- Türkiye
+90 242 248 6114
info@ninovapension.com
http://www.ninovapension.com

Önerdiğimiz Konaklama: İstanbul
Fiyat: 200 TL (tek kişilik oda)

Koç University İstinye Kampüs
Çayır Caddesi No. 65
İstinye / İstanbul-Türkiye
+90 212 229 82 46
istinye@ku.edu.tr
http://istinye.ku.edu.tr

Eğitmenler

E-mail
Prof. Dr. Oğuz Tekin DİREKTÖR, KOÇ ÜNİVERSİTESİ AKMED 0 242 243 42 74
Dr. Peter van Alfen AMERICAN NUMISMATIC SOCIETY