fbpx

Sempozyum – Likya’da Eski Yunan Epigrafisi Üzerine Yeni AraştırmalarKoç Üniversitesi AKMED ve Kommission für Alte Geschichte und Epigraphik (DAI) işbirliğinde 28-30 Mart 2022 tarihleri arasında “Likya’da Eski Yunan Epigrafisi Üzerine Yeni Araştırmalar Sempozyumu” düzenlenecektir.

Likya, Küçük Asya’da araştırma yapan pek çok kişinin uzun zamandır ilgisini çeken bir bölge olmuştur. Hem bu ilginin, hem de Likya tarihi ve kültürüne yönelik çalışmaların artmasında epigrafik belgelerin rolü büyüktür. Uzun yıllardır sürdürülen epigrafik çalışmalardan elde edilen veriler oldukça fazladır ve mevcut durum, son yıllardaki kazı ve yüzey araştırmaları neticesinde kazanılan ivmeyi gözler önüne sermektedir. Böyle bir gelişim dikkate alındığında, sempozyumun Likya’ya ilişkin yazıtlara odaklanan epigrafistler ve bölgeye ilgi duyanlar için oldukça faydalı olacağına inanmaktayız. Bir araya gelerek mevcut çalışmalar, yeni metinler, yeni fikirler hakkında konuşmak ve Likya’daki Eski Yunan Epigrafisi hakkındaki hem genel hem de özel konular hakkında fikir alışverişinde bulunmak, oldukça kazançlı olacaktır. Bildirilerin çeşitli yerleşimlerden ve farklı dönemlerden olması, pek çok probleme de yeni bir derin bakış sağlayacaktır. Bu toplantıyı, Likya’nın büyük bir kısmını sınırları içerisinde bulunduran Antalya’da düzenlemekten özellikle mutluyuz.

Aşağıda program ve bildiri özetlerinin bulunduğu sempozyum, devam etmekte olan pandemi sebebiyle hibrit olarak gerçekleştirilecektir ve AKMED’de düzenlenecek  oturumlar sadece davetlilere açıktır. Tüm oturumları çevrimiçi olarak izlemek için lütfen kayıt yaptırınız: