fbpx

Eser Adı Şeyh Sinan Camii
Türü Cami
Dönemi Osmanlı?
Şimdiki Durumu Günümüzde hâlâ cami olarak hizmet vermektedir.
Yapım Tarihi 16. yüzyıl?
Yaptıran
Yer / Adres Çaybaşı, 07100 Muratpaşa/Antalya

Osmanlı Dönemi eseri olarak kabul edilen cami yapısı dikdörtgen planlıdır ve ahşap kırma çatı ile örtülüdür. Sade bir mihrabı ve ahşap bir minberi bulunmaktadır. Kesme taştan inşa edilmiş minaresi tek şerefelidir.

Kuzey-güney istikametinde uzanan dikdörtgen planlı cami yapısı ahşap kırma çatı ile örtülüdür. Kuzey cephesinde basık kemerli çift kanatlı ahşap bir kapı ile kapının solunda dikdörtgen formlu ve demir şebekeli bir pencere, sağında ise tek taş basamaklı bir kapı bulunmaktadır. Aynı cephede üst kademede ise dikdörtgen formlu ve ahşap şebekeli üç adet pencere yer almaktadır. Yapının diğer tüm cephelerinde üsttekiler daha küçük formda olmak üzere iki kademe şeklinde pencereler (batıda altta ve üstte beş adet; güneyde altta köşelerde birer adet, üstte dört adet; doğuda altta dört ve üstte beş adet) açılmıştır.

Harime giriş kuzey cephede yer alan basık kemerli ahşap bir kapı aracılığı ile sağlanmaktadır. Dikdörtgen formlu olan harimin kuzeyinde kadınlar mahfili bulunmaktadır. Caminin oldukça sade bırakılmış mihrap nişi sadece yağlı boya ile renklendirilmiştir. Mihrabın batısında bulunan minber ahşaptan yapılmıştır.

Caminin tek şerefeli minaresi kesme taştan inşa edilmiştir. Alçak bir kaide üzerinde yer alan pahlanmış papuç bölümü bir bilezik ile sonlanmakta ve silindirik gövdeye geçilmektedir. Sonrasında dört sıra kirpi saçak ile şerefeye ulaşılmaktadır. Gövdeye nazaran daha dar olan petek kısmı, onu örten sivri külah ve âlem ile de minare sonlanmaktadır.

Referans

K. Turfan, 1955 Yılı Antalya Merkez Eski Eser Fişleri. Antalya 1955, no. 62.
Türkiye’de Vakıf Abideler ve Eski Eserler (I), Vakıflar Genel Müdürlüğü Yayınları, 1983, 547-549.
T.C. Antalya Valiliği, Antalya Kültür Envanteri (Merkez), Antalya 2003, 157.
O. Kunduracı, “Şeyh Sinan Camii, Ahilik Ansiklopedisi”, Cilt II, Ankara 2016, 289.

Şeyh Sinan Camii

Çaybaşı, 07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç