fbpx

Eser Adı Pazar Hamamı (Çifte Hamam)
Türü Hamam
Dönemi Osmanlı
Şimdiki Durumu Ticari amaçlı kullanılmaktadır.
Yapım Tarihi Geç 16. yüzyıl – Erken 17. yüzyıl
Yaptıran
Yer / Adres Balbey, 07040 Muratpaşa/Antalya

Günümüzde içerisinde kahvehane ve alışveriş mekânlarının bulunduğu bir çarşı olarak kullanılan yapı, çifte hamam planlı bir yapıya sahiptir. Dört eyvanlı ve dört halvetli “Erkekler Bölümü” batıda; üç eyvanlı ve iki halvetli “Kadınlar Bölümü” ise doğuda yer almaktadır.

Erkekler Bölümü, soyunma odası, ılıklık (veya soğukluk) ve sıcaklık bölümlerinden oluşur; ayrıca bu üç ana bölüme tuvalet bölümü de eklenmiştir. Erkekler Bölümü’ne giriş yapının batısındandır. Soyunma odası, ılıklık (veya soğukluk) bölümü, sıcaklık bölümünün ana mekânı ve dört köşesinde yer alan halvet odaları kubbe ile örtülü; eyvanlar ve tuvalet bölümü ise tonoz örtülüdür.

Günümüze orijinal yapısıyla ulaşmayan Kadınlar Bölümü ise daha küçüktür. Yapıya doğudaki iki kapı aracılığı ile girilir. Soyunmalık bölümü orijinal halini yitirmiş durumdadır. Ilıklık (soğukluk) bölümü kemerlerle üç bölüme ayrılmıştır. Ortadaki ana kısım diğer iki bölümden daha büyüktür ve kubbe ile örtülüdür; yan kısımlar ise tonoz ile örtülüdür. Ilıklık (veya soğukluk) bölümünün kuzeyinde yer alan kemerli bir kapıyla sıcaklık bölümüne geçilir. Üç eyvanlı bölümün kuzeydeki iki köşesinde halvet odaları bulunmaktadır.

Referans

K. Turfan, 1955 Yılı Antalya Merkez Eski Eser Fişleri. Antalya 1955, no. 30.
Türkiye’de Vakıf Abideler ve Eski Eserler (I), Vakıflar Genel Müdürlüğü Yayınları, 1983, 574-577.
T.C. Antalya Valiliği, Antalya Kültür Envanteri (Merkez), Antalya 2003, 164.
A. Durukan – S. Kılıç – H. Tuncer, “The Architecture of the Antalya Pazar Baths and a Suggestion of Experiential Marketing Modules for its Re-functioning as a Shopping Space,” Cedrus VIII, 2020, 659-673.

Pazar Hamamı

Balbey, 07040 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç