fbpx

Eser Adı Karakaş Camii (Cafer Ağa Camii)
Türü Cami
Dönemi Modern (14. yüzyıl? / Cumhuriyet)
Şim)diki Durumu Cami olarak hizmet vermektedir.
Yapım Tarihi 2003
Yaptıran Karakaş Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği
Yer / Adres Sinan, Atatürk Cd. No:23, 07100 Muratpaşa/Antalya

14. yüzyılda yapıldığı düşünülen Cafer Ağa olarak da bilinen Karakaş Camii günümüzde kullanılan yapısına 1992-2003 yılları arasındaki inşası ile ulaşmıştır. Mimarı Turgut Cansever, yıkılan eski caminin ana planını değiştirmeyerek Anadolu’nun çeşitli kültür katmanlarını birleştirdiği yeni bir camii tasarlamıştır.

Dikdörtgen planlı cami yapısı kubbe ile örtülüdür. Alt seviyede dikdörtgen formlu, üst seviyede ise üçgen pencereler ile aydınlatılmıştır. Harim, kubbe ile örtülüdür ve kubbeye geçiş üçgen pandantiflerle sağlanmıştır. Kubbe içi tek renk çini kaplama ile süslenmiştir. Güney cephenin ortasına yerleştirilmiş ve dikdörtgen bir bordür ile çerçeve içine alınmış mihrabın kavsarası aşağıdan yukarıya doğru daralmaktadır. Mihrabın doğusunda yine tamamen mermerden yapılmış bir minber yer almaktadır. Kuzeybatı köşesinde tek şerefeli minaresi yer almaktadır. Yüksek bir kaide üzerinde yükselen silindirik gövdeye bir pabuç ile geçilir. Saçak kirpi ile şerefeye geçişin ardından külahla örtülü petek kısmı ile sonlanır.

Karakaş Camii’nin en önemli özelliği mimarı Turgut Cansever tarafından “bölgeselcilik” kavramına göre bir tasarlama ve uygulama yapılarak inşa edilmiş olmasıdır. Mimar tarafından yapı malzemesi olarak Kaleiçi’ndeki bahçe duvarlarında görülen renkli kiremit ve taşlarla birlikte kullanılan malzemeler tercih edilmiştir. Seramiğe karşı duyarlılığın artması için caminin iç kısmı belli bir düzeye kadar seramikle kaplı şekilde tasarlanmıştır. Kubbe süslemesi olarak düzenlenmiş çini kaplama ise el işçiliğidir.

Referans

K. Turfan, 1955 Yılı Antalya Merkez Eski Eser Fişleri. Antalya 1955, no. 58.
C. C. Sönmez, Antalya, 1502-1603: Yönetenler, Yaşamlar, Yaşanmışlıklar, Yapılar, Ankara 2015, 194-195.
S. Uçar, Turgut Cansever’in Mimari Tasarım Yaklaşımı Bölgeselcilik Kavramı: Antalya Karakaş Camii Örneği, SETSCI Conference Proceedings, 4 (3), 2019, 259-263.

Karakaş Camii

Sinan, Atatürk Cd. No:23, 07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç