fbpx

Eser Adı Aziz Alypios Kilisesi (Yenikapı Rum Kilisesi; Küçük Rum Kilisesi)
Türü Kilise
Dönemi Osmanlı
Şimdiki Durumu Günümüzde bir Ortodoks kilisesi olarak hizmet vermektedir.
Yapım Tarihi 1843
Yaptıran
Yer / Adres Kılınçarslan, Yeni Kapı Sk. No:20, 07100 Muratpaşa/Antalya

19. yüzyılın sonlarında inşa edilen kilise 1920’li yılların başlarındaki mübadele zamanında terkedilmiş ve uzun bir süre kilise olarak kullanılmıştır. Ancak 2007 yılında restorasyon işlemi başlatılmış, 2011 yılında sürecin sona ermesi ile de tekrar kilise olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Dikdörtgen planlı ve tek nefli olan yapı alaturka kiremitli beşik çatı ile örtülüdür. Duvar örgü sistemi ahşap hatıllı moloz taştır. Kiliseye batıda yer alan kemerli bir kapıyla girilmektedir. Yapının iç kısmında, kapının üzerine Yunanca ve Karamanlıca olmak üzere yapı yazıtı yer almaktadır. Kapının iki yanında birer, kuzey ve güney cephelerde ise üçer olmak üzere sekiz adet kemerli penceresi vardır. Pencereler arasında bitkisel başlıklı yarım sütunlar yükselmektedir. Sütunların arasında, pencere kemerleri üzerinde alçı madalyonlar ve içlerinde aziz tasvirleri işlenmiştir.

Referans

T.C. Antalya Valiliği, Antalya Kültür Envanteri (Merkez), Antalya 2003, 47.
B. Varkıvanç – E. Çelebi (ed.), Kaleiçi Yaşayan Antik Şehir Rehberi, Metinler: Burhan Varkıvanç, Muratpaşa Belediyesi, Antalya 2015, 27.

Aziz Alypios Kilisesi (Yenikapı Rum Kilisesi; Küçük Rum Kilisesi)

Kılınçarslan, Yeni Kapı Sk. No:20, 07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç