Eser Adı Aya Yorgi Kilisesi
Türü Kilise
Dönemi Osmanlı Dönemi
Şimdiki Durumu Kaleiçi Müzesi’nin Bir Bölümü
Yapım Tarihi Bilinmiyor.
Yaptıran Bilinmiyor
Yer / Adres Barbaros, Kocatepe Sk. No:22, 07100 Muratpaşa/Antalya

Dikdörtgen planlı, tek nefli, tonoz örtülü ve genel görünümüyle Akdeniz mimarisinin özellikleri taşıyan kilisenin cenneti simgeleyen tavanı mavinin farklı tonlarında yalın kalemişi ve alçı bezeklerle süslüdür.
1920’li yıllardaki nüfus mübadelesinin ardından cemaatini tümüyle kaybeden ve uzun süre depo amaçlı kullanılan kilise, bu süreç içinde bazı eklentilerle harap bir hale gelmiş, özgün ahşap elemanlarını kaybetmiştir. Bina 1991’de Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınmış ve iki yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 1996’da Kaleiçi Müzesi’nin bir sergi salonu olarak kültür hizmetine sunulmuştur.

Kaleiçi’nde bilinen beş Ordodoks Rum kilisesinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi Antalya’nın yakın tarihi ve etnografyası bağlamında önem taşır. Doğu giriş kapısı üzerinde bulunan, Aya Yorgi’nin ejderhayı öldürme sahnesinin de yer aldığı mermer yazıtın Karamanlıca adı verilen Yunan alfabesiyle Türkçe yazılmış bölümünde özetle:
“Bu Aya Yorgi Kilisesi eskiden beri var idi. Harap olduğundan, Antalya’da bulunan Hristiyanlığın ianesiyle yapılmıştır. Sene 1863” ifadesi okunmaktadır.

Referans

R. M. Riefstahl, Cenubi Garbi Anadolu’da Türk Mimarisi, İstanbul 1941, 71-72.
George Pechlivanidis, Attaleia Kai Attaleiotes, 1989.

Aya Yorgi Kilisesi

Barbaros, Kocatepe Sk. No:22, 07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç