fbpx

Eser Adı Nazır Hamamı
Türü Hamam
Dönemi Osmanlı
Şimdiki Durumu Kapalı durumda
Yapım Tarihi En erken 14. yüzyılın ikinci yarısı (?)
Yaptıran Sultan Hatun
Yer / Adres Tuzcular, No:4 Hamamaralığı Sk, 07100 Muratpaşa/Antalya

Dikdörtgen bir plana sahip olan yapıya kuzeybatı cephesine daha sonradan eklenmiş olan bir giriş ünitesi aracılığı ile giriş yapılır. Giriş kısmından düz çatılı ve dikdörtgen planlı “soyunmalık” bölümüne geçilir. Soyunmalık bölümünün kuzey duvarında bulunan dikdörtgen formlu bir kapı ile “ılıklık (veya soğukluk)” bölümüne geçilir.

Kapının üzerinde bir davlumbaz yer almaktadır. Ilıklık (veya soğukluk), bir orta ve iki yan bölümden oluşur; sivri kemerli açıklıklar aracılığıyla geçilen yan mekânlar kubbelidir. Ilıklıktan “sıcaklık” bölümüne geçiş orta mekânda bulunan sivri kemerli bir kapıyla sağlanmaktadır. Sıcaklık bölümü, ortada merkezi kubbeli ana mekân, bu mekâna açılan üç  eyvan, kuzey ve doğu köşelerdeki halvet hücrelerinden oluşmaktadır. Eyvanlardan ikisi sivri beşik tonozlu, diğeri kubbelidir; halvet hücreleri de yine kubbe ile örtülüdür. Orta bölümde kubbeye geçiş mukarnas bezeli pandantiflerle sağlanmıştır.

Referans

L. Yılmaz, Antalya: Bir Ortaçağ Türk Şehrinin Mimarlık Mirası ve Şehir Dokusunun Gelişimi (16. Yüzyılın Sonuna Kadar), Ankara 2002, 71-72.

Nazır Hamamı

Tuzcular, No:4 Hamamaralığı Sk, 07100 Muratpaşa/Antalya

Google Maps’te Aç