Eğitmenler

Prof. Dr. Oğuz Tekin
Direktör, Koç Üniversitesi AKMED
0 242 243 42 74
Dr. Peter Van Alfen
Amerıcan Numısmatic Socıety

Başlangıç

2 Temmuz 2018 - 00:00

Bitiş

14 Temmuz 2018 - 00:00

Koç Üniversitesi AKMED olarak 2-14 Temmuz 2018 tarihleri arasında AKMED, Antalya’da gerçekleştireceğimiz 2. Para Tarihi ve Numismatik Yaz Okulu’nu duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.
İki haftalık yoğun yaz okulunda, Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne (MÖ c. 650– MS 1453) para tarihi ve numismatik konusu geniş bir kronolojik çerçevede ele alınacaktır. Dersler, Prof. Dr. Oğuz Tekin, Koç Üniversitesi AKMED ve Dr. Peter van Alfen, American Numismatic Society, New York tarafından verilecektir. Numismatiğe yeni başlayanları hedefleyen kurs, eski Yunan, Roma ve Bizans numismatiğine giriş niteliğinde olup katılımcılara bir yandan temel numismatik bilgisini vermeyi öte yandan arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarındaki çalışmalarında numismatiğin bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

 

Program Dili

İngilizce

 

Eğitmenler

Prof. Dr. Oğuz Tekin – Koç Üniversitesi AKMED ve Dr. Peter van Alfen – American Numismatic Society

 

Program: Tıklayınız.

 

Program İçeriği

Numismatiğe yeni başlayanları hedefleyen kurs, eski Yunan, Roma ve Bizans numismatiğine giriş niteliğinde olup katılımcılara bir yandan temel numismatik bilgisi vermeyi öte yandan arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarındaki çalışmalarında numismatiğin bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Program kapsamında, Antalya Müzesi’nin zengin sikke koleksiyonu ve çevredeki bazı ören yerleri (Perge, Aspendos, Side, Termesos ve Myra/Andriake) ziyaret edilecektir.

 

Kayıt Gereklilikleri

Program Koç Üniversitesi, Türkiye’deki ve yurtdışındaki üniversitelerde okuyan tüm lisans veya lisansüstü öğrencilerine ve öğrenci olmayan katılımcılara açıktır. Öncelik lisans ve lisansüstü öğrencilerine verilecektir. Kalifiye öğrencilere sınırlı sayıda tam ve yarım burs fırsatları sunulacaktır. Program kontenjanı 20 kişi olarak belirlenmiştir.
Program dili İngilizce olduğu için, katılımcıların dersleri takip edebilecek düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir.
Öğrencilerin tüm derslere, müze ve kazı alanı ziyaretlerine katılımı zorunludur. Verilecek olan okuma listesinde bulunan makalelerin okunması, özetinin çıkartılması ve makale hakkında tartışmaya hazır şekilde ya da derslere katılım gerekmektedir.
Program sonunda kredi almak isteyen öğrenciler yapılacka olan quiz ve final sınavında başarılı olmalıdır. Ayrıca programın tamamlanmasını takiben 3000-5000 kelimelik bir ödev hazırlamaları da gerekmektedir. Bu kriterler diğer katılımcılar için geçerli değildir.

 

Ders Materyalleri

Yaz okulu başlangıcında numismatik hakkında makale ve yazılı kaynaklardan oluşan bir paket tüm öğrencilere verilecektir. Bu pakette ayrıca yayında olan önemli numismatik web sayfaları, katalogları ve diğer kaynakların listesi de bulunacaktır.

 

Kredi

Bu program katılımcıları yaz tatilleri numismatik ile ilgili yoğun bir Yaz okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler 6 ECTS kredisine eşit 3 Koç Üniversitesi kredisi ve program sonunda bir sertifika alma hakkı kazanabilirler.
Kredi almak isteyen katılımcıların kayıt öncesi kendi üniversiteleri ve Koç Üniversitesi arasında bir kredi transfer anlaşması olup olmadığını kontrol etmeleri önemlidir. Eğer anlaşma bulunmuyorsa, bağlı bulundukları Dekanlık ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

Kayıt Ücreti ve Burslar

Nitelikli katılımcılar için sınırlı sayıda tam burs olanağı mevcuttur. Burs eğitim ücreti, konaklama, program süresince verilecek öğle yemekleri ve yapılacak daha ziyaretleri, eğitim materyalleri, hoşgeldiniz yemeği ve 200 €/1000 TL’ye kadar uçak biletini kapsamaktadır. Burs kazanan katılımcılar öncelikle uçak biletlerini kendileri alacaklar ve uçak biletinin AKMED’e ibrazını takiben 200 €/1000 TL’ye kadar olan kısmı AKMED tarafından karşılanacaktır.
Diğer katılımcılara ise yarım burs verilebilir. Yarım burs uçak bileti ücreti dışında yukarıda belirtilen kalemleri kapsamaktadır.

 

ÖNEMLİ: Yurtdışından programa katılacak öğrenciler ayrıca şu harcamalardan sorumlu olacaklardır: Sağlık ve seyahat sigortası ile vize ücretleri. Tüm katılımcıların geçerli bir sağlık sigortası olması zorunludur.
Öğrenci olmayan katılımcılar için program ücreti 3570 TL’dir. Bu katılımcılar uçak biletlerini kendileri almakla yükümlüdürler.

 

Başvuru

Lütfen başvuru formunu online ortamda doldurunuz ve aşağıda bulunan gerekli dokümanları tarayarak Özge Yanardağ’a oyanardag@ku.edu.tr gönderiniz.
Gerekli dokümanlar:
1. Başvuru formu (Online)
2. Nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopisi
3. Özgeçmiş
4. Resmi transkript (Eğer lisans veya lisansüstü öğrencisi iseniz)
5. 1 Fotoğraf
6. 1 Referans Mektubu (Eğer lisans veya lisansüstü öğrencisi iseniz)

 

Başvuru Son Tarihi

27 Nisan 2018

 

İletişim

Yaz Okulu başvuruları hakkında akademik konular için lütfen Tarkan Kahya tkahya@ku.edu.tr ile iletişime geçiniz.

İdari konular hakkında sorularınız için lütfen Tuba Demirtaş tdemirtas@ku.edu.tr ile iletişime geçiniz.

 

Önemli Tarihler

27 Nisan Son başvuru tarihi
4 Mayıs Kabul edilen adayların duyurulması
11 Mayıs Kayıt ücretinin yatırılması için son gün
4 Haziran Katılımcılara hoşgeldiniz paketlerinin gönderilmesi
1 Temmuz Katılımcıların Antalya’ya gelişi ve check-in
2 Temmuz AKMED’de oryantasyon ve programın başlangıcı

Detaylar

İnternet Adresi

akmed.ku.edu.tr/

Telefon

+90 242 243 42 74

Email

akmed@ku.edu.tr